СВЯТА

Медовий спас або Маковія

Спас Медовий – перший із трьох Спасів, які православні віряни відзначають у серпні. Усі три великі свята присвячені Ісусу Христу – Спасителю, тому й іменуються Спасами.
Маковія або Медовий спас 2023 року припадає на 14 серпня. У IX столітті свято було створене в Константинополі як місцеве, але вже в XII-XIV століттях воно поширилося по всіх православних церквах. Згідно з переказами, в серпні в Константинополі вирувала страшна епідемія. Щоб урятувати місто та його жителів, з храму святої Софії винесли частину хреста, на якому розіп’яли Ісуса Христа, щоб освятити ним усі водойми та колодязі в столиці. І раптом сталося диво — епідемія відійшла. Відтоді цього дня почали святкувати винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього — саме таку назву свято має офіційно.
Назва “Медовий спас” — народна. З’явилася вона тому, що саме цього дня в церквах освячують різнотрав’я, мед, воду, влаштовують хресні походи до водойм. Саме в цей період починається збирання меду з вуликів.
Ще одна назва свята — Маковія — походить від семи мучеників Макавеїв, їхньої матері Соломонії та учителя Єлеазара, які жили 166 року до нашої ери і прийняли смерть за свою віру в Господа. 14 серпня церква вшановує їхню пам’ять. В народі вважалося, що саме в цей період на полях уже починає дозрівати мак. Тому назва утворилася шляхом накладання слова “мак” на ім’я Макавей.
14 серпня віряни несуть до церкви воду, мед, мак. Здавна вірили, що мед цього дня набуває цілющої сили. Також обов’язково створюють і освячують спеціальні букети з польових квітів, дозрілих коробочок маку. Після цього букет ставлять в оселі і зберігають цілий рік. Викидати торішній букет заборонено. Його потрібно спалити.
Богослужіння цього святкового дня в Городницькому Свято-Георгіївському монастирі відбудеться архієрейським чином.

6 травня – Вмч. ГЕОРГІЙ ПОБІДОНОСЕЦЬ

6 травня Церква вшановує пам’ять святого великомученика Георгія Побідоносця. Великомученик Георгій був сином багатих і благочестивих батьків, які виховали його в християнській вірі. Досягнувши звання тисяцького, святий Георгій став улюбленцем імператора Діоклетіана. Проте саме цей імператор наприкінці ІІІ століття посилив гоніння на християн.
Одним з перших, хто відкрито повстав проти імператора був християнин, трибун і, згідно з окремими життєписами візантійського списку, – начальник особистої охорони імператора – Георгій. Почувши одного разу на суді черговий нелюдський вирок щодо знищення християн, майбутній великомученик пройнявся співчуттям до них. Передбачаючи, що його теж очікують страждання, святий Георгій роздав своє майно бідним, відпустив на волю своїх рабів, прийшов до Діоклетіана і, оголосивши себе християнином, викрив його в жорстокості та несправедливості. Слово святого Георгія було сповненим сильних і переконливих аргументів проти імператорського наказу переслідувати християн.
Він так звернувся до римських сановників:
«Не захоплюйтесь брехнею! Ідоли ваші – не боги. Іісус Христос – єдиний істинний Бог, єдиний Господь у славі Бога Отця, котрим усе створене і все існує Духом Його Святим. Ви ж бо самі пізнайте істину і навчіться благочестю, або ж не турбуйте безумством вашим тих, хто пізнав істинне благочестя».
Як ці слава святого великомученика АКТУАЛЬНІ зараз!
Георгія піддали страшенним тортурам, котрі Святий мученик терпляче переносив. Зрештою, імператор наказав обезголовити його. Великомученик відійшов до Христа в Нікомідії у 303 році.
Богослужіння цього дня в Свято-Георгіївському храмі в Городниці відбудеться архієрейським чином.

9 квітня – ВЕРБНА НЕДІЛЯ

Вербна неділя – так в народі називають християнське свято Вхід Господній в Єрусалим. Це одне з великодніх свят, яке відзначається рівно за тиждень до Великодня. Українці на Вербну неділю за давньою традицією освячують у церкві квітучі гілки верби. Вербну неділю відзначають в шосту неділю Великого посту і останню неділю перед Великоднем.
У цю дату відзначається Вхід Господній в Єрусалим – подія з життя Ісуса Христа, коли він верхи на віслюку в’їхав у священне місто. Жителі Єрусалиму зустрічали Ісуса вигуком “Осанна”, а на його шляху кидали пальмові гілки. Зазвичай так урочисто зустрічали тільки царя.
Свято Вхід Господній в Єрусалим відзначається всіма християнами, а його символом є пальмова гілка. В Україні пальми не ростуть, тому їх замінила верба. Це дерево розквітає навесні одним з перших, а також наділяється цілющими властивостями.
Богослужіння в Свято-Георгіївському храмі Городницького монастиря 9 квітня відбудеться архієрейським чином.

 27 вересня – ВОЗДВИЖЕННЯ ЧЕСНОГО ХРЕСТА ГОСПОДНЬОГО

Воздвиження Чесного Хреста Господнього (Здвиження) — велике Дванадесяте свято, що святкується християнами в пам’ять про знайдення хреста, на якому розіп’яли Ісуса Христа, яке відзначається 27 вересня. Належить до 12 найбільших християнських свят. Саме слово «воздвиження» означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославляння Хреста Господнього.
Дві події лягли в основу встановлення цього свята: віднайдення у IV столітті Хреста, на якому розіп’яли Ісуса, та повернення цього хреста з Персії до Єрусалиму в VII столітті.
Оскільки празник Воздвиження нагадував Христове розп’яття і смерть та прирівнювався до Великої П’ятниці, то з найдавніших часів стало традицією св. Церкви в цей день додержувати суворий піст.

Величання на утрені празника.

“Величаємо Тебе, життєдавче Христе,
і почитаємо хрест Твій Чесний,
що ним Ти спас нас від неволі вражої”
Богослужіння в Городницькому Свято-Георгіївському храмі цього дня відбудуться архієрейським чином.

21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці

Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії — повна назва свята, що Православна Церква відзначає 21 вересня за новим стилем (8 вересня за старим стилем). Це одне з двунадесятих православних свят. Двунадесяті свята догматично тісно пов’язані з подіями земного життя Господа Іісуса Христа і Богородиці і діляться на Господські (присвячені Господу Іісусу Христу) і Богородичні (присвячені Божій Матері). Різдво Богородиці — Богородичне свято.

Величання Різдва Богородиці

Величаем Тя, Пресвятая Дево, и чтим святых Твоих родителей, и всеславное славим рождество Твое.

Симеон Стовпник — християнський святий, преподобний. Знаменитий тим, що провів на стовпі 37 років у пості та молитві, а також іншими аскетичними подвигами. Був проповідником, отримав від Бога дар зцілювати душевні та тілесні хвороби, передбачати майбутнє.
Богослужіння цього дня в Городницькому Свято-Георгіївському монастирі відбудеться архієрейським чином.

Усікновення глави Іоанна Предтечі

11 вересня (29 серпня за старим стилем) православні християни згадують Усікновення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна – насильницьку смерть великого пророка.
Він передбачив пришестя Месії і хрестив Господа Іісуса Христа у водах ріки Йордан. «Немає долі більш величної і більш трагічної», – писав митрополит Сурожский Антоній у своїй проповіді на Усікновення глави Іоанна Предтечі.
Святого Іоанна Хрестителя ув’язнили в темницю за наказом царя Ірода Антипа. Ірод в той час правив у Галілеї, і великий пророк викривав гріхи та злочини його і його оточення. Тетрарх (тобто один з чотирьох римських правителів Іудеї) боявся стратити святого: його любив народ, і Ірод боявся народного гніву. Але дружина його брата Іродіада, з якою він жив разом, намовила свою дочку Саломею обманом змусити царя вбити в’язня. На бенкеті Саломея танцювала для Ірода. Танець так сподобався йому, що він поклявся виконати будь-яке її бажання. Саломея попросила голову Іоанна на блюді. Ірод виконав прохання. Так пророк прийняв мученицьку смерть.
УСПІННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ
28 серпня Православна Церква відзначає свято Успіння Пресвятої Богородиці, яке у народі також називають Першою Пречистою. Це одне з головних свят для віруючих, цього дня вони згадують про земний шлях Діви Марії, матері Ісуса Христа.
Успі́ння Пресвятої Богородиці — день закінчення земного життя святої Діви Марії, матері Ісуса Христа. За християнською традицією називається успінням, а не смертю. За переказами цього дня апостоли зібралися в Єрусалимі для прощання і поховання Богородиці.
Богослужіння цього дня відбудуться в храмі в честь ікони Божої Матері “Утамуй мої печалі” Городницького монастиря.
28 серпня Православна Церква відзначає свято Успіння Пресвятої Богородиці, яке у народі також називають Першою Пречистою. Це одне з головних свят для віруючих, цього дня вони згадують про земний шлях Діви Марії, матері Ісуса Христа.
Успі́ння Пресвятої Богородиці — день закінчення земного життя святої Діви Марії, матері Ісуса Христа. За християнською традицією називається успінням, а не смертю. За переказами цього дня апостоли зібралися в Єрусалимі для прощання і поховання Богородиці.
Богослужіння цього дня відбудуться в храмі в честь ікони Божої Матері “Утамуй мої печалі” Городницького монастиря.

19 серпня – ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЄ (СПАС)

У день Преображення Господнього намісник Городницького Свято-Георгіївського монастиря, архієпископ Городницький Олександр звершив святкове богослужіння у каплиці-вівтарі в честь Прп. Симеона Стовпника. Йому співслужили духовенство монастиря та зведений братський хор. Були піднесені молитви за мир та перемогу українського народу у війні.
Після Божественної літургії була звершена хресна хода та Владика Олександр освятив плоди цьогорічного врожаю.

12 липня  день пам’яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла

Апостоли Петро і Павло вважаються одними з найбільш значущих святих і послідовників Христа, тому їх пам’ять вшановується християнами в усьому світі.

День пам’яті апостолів Петра і Павла – неперехідне свято, щороку воно відзначається в одну і ту ж дату – 12 липня. Цього року його зустрінуть відразу після того, як закінчиться Петрів піст.

Православні віруючі в цей день ходять до церкви і ставлять свічки за здоров’я рідних, а також просять Петра і Павла про заступництво, про захист від темних сил і про зцілення хвороб.

РІЗДВО ПРОРОКА, ПРЕДТЕЧІ І ХРЕСТИТЕЛЯ ГОСПОДНЬОГО ІОАННА

7 липня 2021 року Українська Православна Церква відзначає велике свято — Різдво Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, і присвячений він народженню пророка Іоанна Хрестителя — звідси скорочене найменування: “Різдво Іоанна Предтечі”.
Пророка Іоанна називають Предтечею, тобто попередником Ісуса Христа, тому що його місія була в тому, щоб дізнатися Христа, Сина Божого, серед тисячі інших людей і сповістити світу про Його прихід, Його пришестя. Євангеліє називає пророка Іоанна гласом Божим, який готує людей до зустрічі з Христом. Саме пророк Іоанн хрестив Ісуса — Церква відзначає цю подію 19 січня як свято Хрещення Господня, — тому Предтечу називають ще Іоанн Хреститель.
Богослужіння в Городницькому монастирі цього дня відбудеться архієрейським чином.

Всіх Святих

Православні віруючі 19 червня відзначають День всіх святих або Собор всіх святих. Щорічно це свято зустрічають в неділю, наступну після Трійці. Це престольне свято у селі Лучиця Новорград-Волинського району.

Богослужіння в місцевому храмі на честь Всіх Святих очолив Митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан. Йому співслужили Архієпископ Городницький Олександр, Єпископ Ладижинський Сергій, духовенство та зведений братський хор Городницького Свято-Георгіївського монастиря. Була піднесена особлива молитва за мир та припинення війни в нашій країні. Владика Іонафан звернувся зі словом-проповіддю до вірян, закликав бути вірними Святій Церкві, сповідувати любов і взаєморозуміння. Прикладом для всіх нас повинні бути життя Святих мучеників і преподобних, котрих прославляє Свята Церква.

Відбулась хресна хода.

ТРІЙЦЯАпостольське свято або День народження Церкви

Свято П’ятидесятниці або День Святої Трійці, яке ще називають Днем народження Церкви, був встановлений самими апостолами.

duxovden1

У цей день Святий Дух зійшов на учнів Христових і сповнив їх усіма благодатними духовними дарами – вони преобразилися, а Дух Святий став їхнім постійним натхненником і керівником. Одним із найбільш вражаючих дарів, який отримали Христові учні для проповіді, був дар говоріння різними мовами.

З цієї пори апостоли мужньо і безбоязно, з великою сміливістю почали проповідь про Христа розіп’ятого і воскреслого з мертвих, а Церква Христова почала зростати та множитися спочатку серед іудеїв у Палестині, а потім і серед язичників у всьому світі – «аж до краю землі»

Вознесіння Господнє – одне з найважливіших церковних свят. Відзначається воно на 40-й день від Великодня. Згідно з Біблією, Ісус після воскресіння 40 днів пробув на землі зі своїми учнями, а потім вознісся на небо. У 2022-му році Вознесіння Господнє випадає на 2 червня.
Як свідчить Євангеліє, після того, як Ісус воскрес, він більше місяця перебував серед своєї пастви на землі. Після цього терміну він зібрав всіх своїх апостолів на горі Елеон, благословив їх і вознісся на небо у плоті. Тоді ж для присутніх було явище ангелів, які сказали, що, через деякий час, Господь знову повернеться на землю до учнів своїх.

День пам’яті Сщмч. Олександра

29 травня Православна Церква відмічає День Пам’яті Сщмч. Олександра, епископа Єрусалимського, небесного покровителя намісника Городницького Свято-Георгіївського монастиря Архїєпископа Олександра.
Богослужіння цього святкового дня в храмі в честь ікони Божої Матері “Утамуй мої печалі” Городницька очолив Митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан. Йому співслужили Архієпископ Городницький Олександр, Єпископ Ладижинський Сергій, насельники монастиря та гості у священному сані, зведений братський хор.
Сотні вірян з різних єпархій України прибули в Городницю, щоб взяти участь у спільній молитві за мира та спокій на рідній землі українській.
За Літургією помолились про мир на українській землі; про позбавлення від ворога; щоб Господь зглянувся на наш народ і зберіг тих, хто у відчаї і втратив домівки; про благословіння Боже людям доброї волі, які допомагають нужденним.
Після Божественної літургії священство то присутні віряни тепло привітали Владику Олександра з Днем Ангела, побажали довгих та плідних років служіння Українській Православній Церкві незалежної України. #horodnicanews

 

 

 

ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ВМЧ. ГЕОРГІЯ ПОБІДОНОСЦЯ

6 травня – День пам’яті Вмч. Георгія Побідоносця, престольне свято Городницького Свято-Георгіївського чоловічого монастиря. Святкові богослужіння цього дня в Георгіївському храмі очолив митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан. Йому співслужили митрополити Почаївський Володимир та Володимир-Волинський і Ковельський Володимир, архієпископи Городницький Олександр та Фастівський Даміан, єпископи Білогородський Сильвестр та Ладижинський Сергій; насельники та гості в священному сані, зведений братський хор.

Фрагмент Хресної ходи 6 травня 2022 року.

 

ПАСХА ХРИСТОВА, 2022 рік

Богослужіння 23-24 квітня 2022 року в Свято-Георгіївському храмі монастиря очолив намісник архієпископ Городницький Олександр.

Фрагмент Пасхальної хресної ходи. Відбувається всередині храму через обмеження воєнного стану.

 

 

14 жовтня – Покров Пресвятої Богородиці

Богослужіння в цей день у Свято-Георгіївському храмі Городницького монастиря по благословінню архієпископа Городницького Олександра очолив Макарій у співлужінні з священством монастиря та братським хором.

У проповіді для вірян архімандрит Іов нагадав, що Церква з глибоким благоговінням шанує Пресвяту Діву Марію, звеличену Богом за ангельську чистоту, глибоке смирення й найбільшу святість. І ми сьогодні, віддаючи шану Пресвятій Благословенній Діві Марії, чеснійшій від Херувимів і славнійшій від Серафимів, благатимемо Її: «Покрий нас чесним Твоїм омофором від усякого зла і принеси молитви за нас, недостойних, Сину Твоєму і Богу нашому Ісусу Христу, щоб спастися душам нашим».